Canlıların Sınıflandırılması
Hayatın Dilini Öğrenmek İçin...
Kromozom Sayı ve Yapısındaki Değişimler
Hayatın Dilini Öğrenmek İçin...
İnsanda Destek ve Hareket
Hayatın Dilini Öğrenmek İçin...
Hücre Zarı ve Duvarı
Hayatın Dilini Öğrenmek İçin...
www.biyolojidefteri.com
Hayatın Dilini Öğrenmek İçin...
Endokrin Sistem
Hayatın Dilini Öğrenmek İçin...
Biyoteknoloji ve Gen Mühendisliği
Hayatın Dilini Öğrenmek İçin...
Canlılarda Enerji Donusumleri
Hayatın Dilini Öğrenmek İçin...
Biyoloji Dersine Nasıl Çalısmalıyız?
Hayatın Dilini Öğrenmek İçin...
www.biyolojidefteri.com
Hayatın Dilini Öğrenmek İçin...
Mitoz ve Eşeysiz Üreme
Hayatın Dilini Öğrenmek İçin...
www.biyolojidefteri.com
Hayatın Dilini Öğrenmek İçin...
İki günü eşit olan aldanmıştır.Hz. MUHAMMED ( S.A.V ) +++++++ Hayatta en hakiki mürşit, ilimdir. M. KEMAL ATATÜRK +++++++ İlim Çin'de de olsa gidip alınız. Hz. MUHAMMED ( S.A.V ) +++++++ Çalışmadan, yorulmadan ve üretmeden, rahat yaşamak isteyen toplumlar; evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar. M. KEMAL ATATÜRK +++++++ Yeryüzündeki alimler, gökteki yıldızlar gibidir. Hz. MUHAMMED ( S.A.V ) +++++++ Ya öğreten, ya öğrenen, ya dinleyen, ya da ilmi seven ol. Sakın beşincisi olma, helak olursun. Hz. MUHAMMED ( S.A.V )

Kontrolsüz Hücre Bölünmesi ( Kanser )

Belirli vücut hücreleri, diğer hücreleri bölünmeye sevk eden özel proteinler üretmektedir. Örneğin trombositler tarafından üretilen özel protein molekülleri bağ doku hücrelerinin zarlarında bulunan özel reseptörlere bağlanarak bu hücreleri bölünmeleri için uyarırlar. Bu şekilde yaraların iyileşmesi için gerekli olan mitoz bölünme süreci tetiklenmiş olur.

Dokularda hücre bölünmesini durduran önemli mekanizmalardan birisi yoğunluğa bağlı inhibisyon mekanizmasıdır. Bu mekanizma en basit şekliyle kalabalıklaşan hücrelerin birbirlerinin bölünmesini engellemesi olarak ifade edilebilir.

yogunluga bagli inhibisyon

Yoğunluğa bağlı inhibisyon mekanizması hücre kültürlerinde rahatlıkla gözlenebilir. Hücre kültürlerinde ihtiyaçları sağlanan hücreler sadece yüzeyde tek bir sıra oluşturuncaya kadar bölünürler ve birbirlerine temasları neticesinde hücrelerin bölünmesi belli bir dönem sonra durur. Bu hücrelerden bir kısmı uzaklaştılırsa ortaya çıkan boşluğun doldurulması için hücre bölünmesi tekrar tetiklenir. Bu sayede boşalan kısım yeni hücrelerle doldurulur.

Kanser hücreleri, vücudun kontrol mekanizmalarına normal şekilde cevap vermezler.  Bu hücreler, aşırı derecede bölünmek suretiyle diğer doku ve organları istila ederler.  Normal hücre kültülerinde hücrelerin gereğinden fazla bölünmesini engelleyen yoğunluğa bağlı inhibisyon mekanizması, kanserli hücrelerin bölünmesine engel olamaz.

Bu hücreler, ya büyüme faktörlerini kendileri üretmekte, ya da büyüme faktörleri sinyallerini hücre döngüsü sistemine aktaran yolda bir anormallik taşımaktadırlar. Çeşitli etkenler sonucu kanserleşmiş hücre çoğu zaman vücut tarafından tanınır ve yok edilir. Eğer dönüşüme uğramış olan hücre bağışıklık sistemi tarafından yok edilemezse, vücutta tümör ya da ur olarak adlandırılan hücre yığınlarının oluşmasına sebep olur.

kontrolsuzbolunme

Çevresel faktörlerle ( radyasyon, kimyasal maddeler vb. ) en çok oranda temasta olan doku çeşidi epitel doku olduğu için kanser türleri arasında %90 gibi önemli bir oranı bu dokunun kanserleşmesi oluşturmaktadır.

Kanser hücreleri, besin maddeleri ile desteklendiklerinde sonsuz sayıda bölünebilirler ve bu bakımdan ölümsüz kabul edilirler. Örneğin rahim ağzı kanserinden ölen Henrieta LACKS isimli kişinin hücreleri 1951 yılından beri hücre kültürlerinden üretilmekte ve bu hücreler üzerinde kanser çalışmaları yapılmaktadır. Konu edilen hücreler HE-LA hücreleri olarak bilinmektedir.

Eğer kanserleşen hücrenin bölünmesiyle oluşan hücre yığını oluştuğu noktada kalıyor ise bu tür tümörlere iyi huylu ya da belign tümör, eğer oluşan hücre yığınından bazı hücreler koparak kan ve lenf yoluyla diğer doku ve organlara taşınıp buralarda da yeni hücre yığınları oluşturuyorsa ( yani metastaz yapıyorsa ) bu tip tümörlere de kötü huylu ya da malignant tümör adı verilmektedir.

Tum Haklari Saklidir. 2015 Biyoloji Defteri design by Ahmet