20 Soruda Öğren Testlerimiz Yenilendi...
Tamamı Video Çözümlü
www.biyolojidefteri.com
Hayatın Dilini Öğrenmek İçin...
YKS Tam Hazırlık
Hayatın Dilini Öğrenmek İçin...
Biyoteknoloji ve Gen Mühendisliği
Hayatın Dilini Öğrenmek İçin...
Biyoloji Dersine Nasıl Çalısmalıyız?
Hayatın Dilini Öğrenmek İçin...
www.biyolojidefteri.com
Hayatın Dilini Öğrenmek İçin...

karbonhidrat3

 

Yapılarında C, H ve O atomunu bulunduran organik bileşiklerdir. Genel olarak formülleri CnH2nOn şeklinde gösterilir. Yapılarındaki C, H ve O sayılarının değişikliği, karbonhidratların çeşitlenmesini sağlar.

Karbonhidratlar, organik bileşiklerin en basit grubudur.

Bütün canlı hücrelerde bulunurlar, en seri ve kolay yoldan enerji hammaddesi olarak kullanılırlar.

Solunumda yıkılarak hücrenin enerji ihtiyacını karşılarlar.

karbonhidrat4

Karbonhidratlar enerji hammaddesi olarak ilk sırada kullanılsalar da içerdikleri enerji miktarı protein ve yağlara oranla çok daha düşüktür. Ancak parçalanmalarının kolay olması bu grubun solunumda ilk sırada kullanılmasının temel sebebidir.

karbonhidrat6

Karbonhidratlar, enerji hammaddesi olarak kullanılmalarının yanında, hücrenin yapısına da katılırlar. Örneğin bitki hücrelerinin duvarları bir karbonhidrat çeşidi olan selülozdan yapılmıştır. Bunun yanı sıra basit şekerlerin bazıları ATP ve nükleik asitlerin yapısına katılmakta, karbonhidratlar protein ve yağlarla birleşerek hücre zarının yapısına da katılmaktadır.

Karbonhidratların da temel yapı birimleri diğer organik bileşiklerde olduğu gibi monomerlerdir. Monomerler, sindirimle daha küçük parçalara ayrılamayan ve ait olduğu grubun özelliğini gösteren en küçük birimlerdir.

karbonhidrat5

Monomer yapıların birbirlerine kovalent bağlarla bağlanması sonucunda daha karmaşık ve büyük olan polimer yapılar oluşur.

Karbonhidratlar temel olarak, monosakkaritler, disakkaritler ve polisakkaritler olmak üzere 3 başlık altında incelenebilir.

 

Joomla templates by a4joomla